1

Body Care

Sports and Education fitness center

Gllery

We work differently

In our spacious fitness center (350 m2) here at Body Care, you’ll find what you’ve been looking for all along. We are a team of professions with vast experience who are ready to take care of your fitness needs. Each of the personal trainers is also trained in nutrition counseling and massage. We have been able to truly combine exercise, physiotherapy, massage and nutrition into one fully functional whole. We’re dispelling the myths and dogmatic practices that have long been pushed on the public. We can take care of professional athletes, complete beginners, people in convalescence and rehabilitation, from the thirteen-year-old to the seventy-year-old. Our physio-training will get rid of your health restrictions * and get you "back in the game". We will take the first steps toward changing your lifestyle, and even after just your first visit, you’ll start getting rid of your fears and insecurities. Don’t believe it? That’s fine; come and find out for yourself!

Services

News

10.08.2018
Jak je správná výživa důležitá a jak může ovlivnit náš sportovní výkon
11.07.2018
NOVÝ KROUŽEK PRO DĚTI od 7 do 15 let. Chcete, aby Vaše dítě sportovalo, jen ještě nevíte, který sport pro něj vybrat? Přihlaste ho k nám. Čeká jej všeobecná pohybová průprava, strečink, cvičení s vlastní vahou i s pomůckami (např. velké balony, bosu, TRX, overbally atd.).
07.04.2018
Přednáška s Ing. Hanou Střiteckou proběhla úspěšně. Dotazů bylo mnoho ale vše se stihlo probrat. Tímto rozhodně nekončíme a budeme pracovat na pokračování.
17.01.2018
Máte rádi profesionální vedení a přístup? Nyní máte možnost, zvolit si program, který zatočí s přebytečnými kily. Zvolte si 6ti nebo 8mi týdenní program a sledujte vaší proměnu.
14.01.2018
Chceme Vám pomoci s novoroční motivací a odměnit Vás za poctivou dřinu. Zaregistrujte se do naší celoroční akce pod názvem DO KONDICE S BODY CARE 2018. Změňte své tělo o 13% k lepšímu a získejte 50% slevu na permanentku do našeho fitness centra nebo slevy na služby výživové poradkyně a trenérky Lenky Bořutové.